Cink
A Cink ásványi mikroelemként segíti a megfelelő inzulin termelést és a vércukorszint stabilizálását. Optimalizálja az immunsejtek működését főként gyermekeknél.
A CINK szerepe és pótlása
A cink olyan ásványi mikroelem, amelyre napi rendszerességgel, de csak nagyon kis mennyiségben (legfeljebb 40 mg) van szükség az étrendben.
1. Genetikai szabályozás: A cink fontos szerepet játszik a sejtek genetikai aktivitásának szabályozásában. Hiányában a sejtek tévesen értelmezhetik vagy figyelmen kívül hagyhatják a génektől származó információkat.
2. Inzulin és vércukorszint: A cink szükséges az inzulin termeléséhez és a vércukorszint stabilizálásához. Hiányában az inzulinválasz csökken, ami nehezíti a vércukorszint kontrollját.
3. Ízérzékelés: A cink közvetlenül részt vesz az ízérzékelésben, és a csökkent ízérzékelés a cinkhiány gyakori tünete.
4. Immunrendszer: A cink fontos az immunsejtek optimális működéséhez, különösen gyermekeknél.
Cinkhiány
A fejlődő országokban gyakori az alacsony cinkbevitel, de még a fejlett országok lakossága esetében sem kivételes. Becslések szerint a világ népességének több mint 17% -át veszélyezteti a cinkhiány. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint világszerte az emberek egyharmada van kitéve ezen ásványi anyag hiányának. Ennek nagy része az alacsony táplálékbevitelnek vagy a szervezetben történő gyenge felszívódásnak köszönhető.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) szerint a magzati fejlődés vagy az anyatej-termelés (laktáció) miatt akár 39% -kal is nőhet az ember napi cinkszükséglete.
A cink természetes forrásai közé tartoznak a húsok, halak, diófélék, teljes kiőrlésű gabonák és hüvelyesek. A napi ajánlott bevitel felnőtt nőknek 8 mg, felnőtt férfiaknak pedig 11 mg³. Ha cinkhiányt gyanítasz, érdemes konzultálni egy szakemberrel a pótlásról.